Zapraszamy wszystkich na spotkanie autorskie ze współautorką książki "Etnogadki" - Moniką Michaluk - już 2 czerwca o godz. 18.00 w Lubuskim Centrum Winiarstwa. Czeka nas cudowna podróż w przeszłosć, w smaki, kolory, zapachy i, dźwięki i obrazy dzieciństwa. Spotkanie autorskie jest elementem całego cyklu projektu etnograficznego.

"Etnogadki", opowiastki o dawnych obrzędach to bogato ilustrowana książka adresowana do dzieci i ich opiekunów, która starszych czytelników skłania do wspomnień, a przed młodszymi odsłania tajemnice świata natury i związanych z nią obrzędów i tradycji. Książka jest efektem spotkania niezwykłych twórców: Moniki Michaluk, Michała Stachowiaka oraz Witolda Przewoźnego, których pasja w odkrywaniu świata naszych przodków - pełnego mądrości, magii i tajemnic widoczna jest na każdej stronie publikacji.

Autorzy wierzą, że lektura książki, opartej na rzetelnej wiedzy etnograficznej może stać się pretekstem do dialogu międzypokoleniowego, który pozwoli zachować pamięć o zapomnianych ludowych zwyczajach. Młody czytelnik dowie się z niej skąd się wzięły polskie święta? Jak żyli ludzie zanim wymyślono zegary i kalendarze? Po czym poznajemy, że pory roku się zmieniają? Dlaczego czas nie chodzi spać? Piękna szata graficzna książki to połączenie nowoczesnych trendów w ilustracji z motywami ludowymi.

Książka została objęta patronatami honorowymi: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Narodowe Centrum Kultury, Instytut im. Oskara Kolberga, Strzecha Design, Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie wraz z oddziałami. Patronat medialny nad książką: Kulturaludowa.pl, TVP Kultura, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018.

Etnogadki to także niezwykły warsztat inspirowany książką Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach (współautorzy: Michał Stachowiak, Witold Przewoźny, Wydawnictwo ALBUS). Wraz z autorką, Moniką Michaluk, będziemy wspólnie odkrywać tajemnice natury, poznamy źródła tradycji i tajemnice naszych przodków.
PODRÓŻ W CZASIE
Na warsztaty zapraszamy dzieciaki z seniorami - dziadkami, opiekunami lub rodzicami. Będziemy odkrywać zjawiska związane z naturą, jej zmiennością i rodzinnym świętowaniem. Na zajęciach dzieci i seniorzy wykonają swój własny magiczny zegar - kalendarz, który będzie prawdziwą inspiracją na cały rok i który będzie można uzupełniać o wiedzę zdobytą podczas warsztatu. Dzięki temu narzędziu zrozumiemy fenomen cyklu naturalnego i role jakie z niego wynikają dla ludzi. Będziemy tworzyć i dzielić się opowieściami, a na uczestników czeka niespodzianka.
Czego będzie można dowiedzieć się w trakcie warsztatu?
- pokażemy, że obserwując cykliczną zmienność pór roku można odmierzać czas
-  opowiemy, w jaki sposób dawne obrzędy i zwyczaje pomagały w tym odmierzaniu
- przedstawimy Słonko i Księżyc w zupełnie nowej roli
Prowadzenie: Monika Michaluk
DLA KOGO?
Zapraszamy dzieci w wieku 6-9 lat. Dzieci biorą udział w warsztatach w parach, ze swymi opiekunami.
KIEDY I GDZIE?
Miejsce: Gminna Biblioteka Publiczna w Zaborze